Andrea Elisabeth Rudolph: Se min skønhedsdagbog

Skrevet 16. juni 2010 af Sofie Jørgensen. Foto: Costume.dk

Kom med, når 34-årige Andrea Elisabeth Rudolph lancerer et nyt skønhedsprodukt, når hun besøger producenterne af sin skønhedsserie, og når hun har ømme muskler

Læs mere fra: backstage, hudpleje

Indehaveren af skønhedsmærket Rudolph Care, Andrea Elisabeth Rudolph, deler sin arbejdsuge med dig. Læs med, når hun besøger producenten af sin skønhedsserie, når hun inviterer den samlede danske skønhedspresse på hotel til lancering af et helt nyt produkt, og når hun i biografen ser dokumentarfilm om, hvad kemikalier gør ved vores sundhed.

MANDAG

En vidunderlig mandag. I dag har jeg været en tur i det jyske for at besøge vores producent af Rudolph Care. Det er fantastisk at komme derover og være i nærkontakt med mine kolleger, lappe en masse viden i mig og mærke den magi, der er sådan et sted, hvor ideer bliver til virkelighed.
Jeg brugte meget tid i laboratoriet med pigerne omkring udvikling af de kommende produkter til serien, som jeg har sat i gang (hvad det er, vi laver, er selvfølgelig en dyb hemmelighed, som jeg ikke engang kan fortælle jer om). Det er altid så spændende, og jeg kan blive helt 'høj' af det. Det er en Aladdins hule fyldt med spændende ingredienser, forsøg, eksperimenter, ideer og fantastiske snakke. De er eksperter og professionelle, og sammen arbejder vi ud fra mine ideer, inspiration og krav til produktet. Det er den perfekte cocktail.

Bagefter gik jeg en tur i produktionen, hvor der var travlt med at pakke vores seneste nyhed i serien. På en eller anden måde minder stedet mig meget om et mejeri med de store tanke og de mange Storm P-lignede maskiner, og ja selvfølgelig påklædningen. Her skal man være iklædt 'fodsutter' og en lille fin hat. Hver eneste gang jeg er her, bliver jeg overvældet over, hvor mange mennesker der helt bogstaveligt har haft hver eneste Rudolph Care-flaske og -krukke i hånden, inden de ryger ud på hylderne. Hvert eneste label bliver tjekket, låg bliver skruet på, æsker bliver samlet, fyldt og lukket ved håndkraft, og hvert eneste banderole bliver sirligt placeret og sat fast. Det er i sandhed et håndværk.       

Jeg nød køreturen tilbage til Købehavn og fik (selvfølgeligt iført headset ) overstået et par telefonsamtaler og svaret på et interview, som omhandlede mine yndlingsprodukter.  

Spiste en sprød og saftig kylling med Isolde (min datter) og efter endt tandbørstning og godnatlæsning, kastede jeg mig over mailen og referatet fra sidste uges bestyrelsesmøde (nu skal den tjans vidst også til at gå på tur).

Næste afsnit »

3 nr. + Lancôme mascara for 119,00 kr.
+ 49,00 kr. i porto og eksp. I alt 168,00 kr.
SPAR: 265,85 kr. BESTIL

Afsnit:

  1. 1. Mandag
  2. 2. Tirsdag
  3. 3. Onsdag
  4. 4. Torsdag
  5. 5. Fredag

2 kommentarer

  1. Fiorella
    22. jun 2010, 21:39

    Artiklen er dybest set en lang reklame for frk. Rudolphs produkter!!!!
    Nem og billig journalistik og hun griner hele vejen til banken når vi gladeligt kaster 1000 kr ud på en creme hvis effekt ikke er dokumenteret nogen steder. Men ok, det er et frit land vi lever i!!!

  2. Costume
    28. jun 2010, 09:42

    Kære Fiorella. Artiklen er ment som et indblik i Andrea Elisabeth Rudolphs spændende arbejdsliv og ikke en reklame for hendes produkter. Vi er kede af, du opfatter artiklen på den måde. Kærlig hilsen Costume-redaktionen.

Skriv en kommentar

Før vi gemmer denne kommentar, hvem er du?

Bemærk at hvis du sender din kommentar som gæst, vil du modtage en e-mail med et aktiverings-link.
Din kommentar vil ikke blive vist her på siden, før du har klikket på dette link.

Log ind med din Facebook konto

Klik på knappen herunder, for at fortsætte:

Opret profil

Mindst 3 bogstaver, uden mellemrum og ingen æ, ø og å
Dit rigtige navn vil ikke blive vist.

Vi behandler dig ordentligt!

Din email-adresse vil aldrig nogensinde blive givet videre til andre og vi kunne aldrig finde på at sende dig email, du ikke har bedt om.

Hvad er næste skridt?

Efter du har klikket 'Opret' vil du modtage en mail med dine login informationer.

Relaterede

Mest læste


Abonnér på COSTUME.DK Se alle tilbud