Bjørg Jewellery: Her er mine favoritter

Den norske smykkedesigner Bjørg Nordli-Mathisen er vild med slidte, antikke diamanter, lykkeamuletter og statementsmykker

Læs mere fra: danske designere, smykker
Skrevet 4. august 2010 af Stinne Kaasgaard Poulsen.

1:Bjørg Nordli-Mathisen

2:Armbånd fra Bjørg Jewellery til 9.350 kr.

“Jeg kan rigtig godt lide dette sølvarmbånd med dødningehoveder. Det er råt og kraftigt og tilsyneladende enkelt, men ved nærmere eftersyn kan man se, at det blinker magisk i de mange antikslebne diamanter,” siger Bjørg Nordli-Mathisen.

3:Halskæde fra Bjørg Jewellery til 3.100 kr.

“Denne halskæde er for mig en rigtig powerfuld lykkeamulet. Det er en massiv råkrystal formet i guld. Jeg elsker også at bruge den som ring, når jeg er i særligt godt humør. Guldet giver en snert af cool blingeffekt som ekstra.”

4:Ring fra Bjørg Jewellery til 3.100 kr.

“Jeg elsker statementsmykker, som gør en forskel, og det gør denne ring. Den kan løfte ethvert outfit og lever på mange måder sit eget liv. Girlpower-smykke.”

Bjørg Nordli-Mathisen1 Halskæde fra Bjørg Jewellery til 3.100 kr.3
Armbånd fra Bjørg Jewellery til 9.350 kr.2 Ring fra Bjørg Jewellery til 3.100 kr.4

3 nr. + Lancôme mascara for 119,00 kr.
+ 49,00 kr. i porto og eksp. I alt 168,00 kr.
SPAR: 265,85 kr. BESTIL

1 kommentar

  1. Aase Kisborg
    8. okt 2010, 22:19

    Jeg er helt vild med bjørg jewellery armbåndet - dødningehoveder med diamanter. Syntes dog ikke at pengepungn slår til så jeg har købt nogle forsølvede dødninge hoveder som er side-borede og sat nogle små swarovski perlestave med krystaller ind i øjerne - dødningehovederne har jeg sat på en memory-wire. Tingene til mit look-a-like armbånd har jeg købt hos BeadsNdrops i Studiestræde. Så hvis du som jeg kan leve med et look-a-alike kan du stadigvæk få et råt look.

Skriv en kommentar

Før vi gemmer denne kommentar, hvem er du?

Bemærk at hvis du sender din kommentar som gæst, vil du modtage en e-mail med et aktiverings-link.
Din kommentar vil ikke blive vist her på siden, før du har klikket på dette link.

Log ind med din Facebook konto

Klik på knappen herunder, for at fortsætte:

Opret profil

Mindst 3 bogstaver, uden mellemrum og ingen æ, ø og å
Dit rigtige navn vil ikke blive vist.

Vi behandler dig ordentligt!

Din email-adresse vil aldrig nogensinde blive givet videre til andre og vi kunne aldrig finde på at sende dig email, du ikke har bedt om.

Hvad er næste skridt?

Efter du har klikket 'Opret' vil du modtage en mail med dine login informationer.

Relaterede

Mest læste


Abonnér på COSTUME.DK Se alle tilbud