1995 var et skæbneår for Gucci. Den sidst overlevende i den legendariske Gucci-familie, Maurozio Gucci, blev dræbt, og hans ekskone, Patrizia Reggiani, blev anklaget for at stå bag.
Derfor var det formentligt også meget kærkomment, da Madonna mødte op til MTV Music Award samme år iført Gucci fra top til tå og skabte noget positiv presseomtale. Og ved spørgsmålet om, hvad hun havde på blot sagde: "Gucci, Gucci, Gucci."
Tom Ford kan tage æren for en stor del af Guccis succes op i gennem 1990'erne og i begyndelsen af det nye årtusinde. Men Ford var også kontroversiel og slet ikke bange for at provokere med Guccis ofte vovede kampagner.
I 2003 skabte han stor forargelse med denne berømte og berygtede kapagne, hvor modellen Carmen Kass hiver trussekanten ned og fremviser et intimbarberet G for Gucci.
Kampagnen var tæt på at blive forbudt af britiske forbrugerorganiosationer. Ifølge Tom Ford selv var den blot ment som en ironisk kommentar til en logo-domineret tid.
Efter Tom Fords exit i 2004 var der igen bekymring om Guccis fremtid. Heldigvis fik brandet en ny, stilsikker kvinde som kreativ direktør, nemlig Frida Giannini, som stadig sidder i chefstolen i dag.
Gucci har flere gange været involveret i velgørenhedsprojekter. I 2008 samarbejdede Gucci med den trofaste fan Madonna og Unicef om at rejse penge til det fattige afrikanske land Malawi. I øvrigt samme land som Madonna har adobteret to børn fra i hhv. 2006 og 2009.
I 2011 skabte Gucci stor opmærksomhed med sin forår/sommer-kollektion. Den sexede kollektion i satin, glitter og block-colours blev blandt andet set på kendisser som Jennifer Lopez og Olivia Palermo og gengivet i modemagasiner verden over. Blandt andet var et af kollektionens look på forsiden af fransk Vogue på modellen Lara Stone.