Diesel pre SS12

Den nye Diesel-stil

Diesel er i gang med en forvandling til et mere enkelt og feminint univers

"Slow Fashion,” siger Diesels grundlægger Renzo Rosso som det første, da Costume møder ham på Diesels hovedkontor i New York for at tale med ham om, hvor Diesel er på vej hen netop nu.

“Vi satser på tendenser og styles, der er designet til at holde modemæssigt i flere år frem for fast fashion,” uddyber han.

Der er kun to timer til, at Diesels luksuslinje, Diesel Black Gold, holder forår/ sommer 2012-showet, og den 57-årige-ejer af Diesel-imperiet skal sætte sig front row sammen med celebrities som blandt andre den danske sangerinde Oh Land og Carine Roitfeld, tidligere chefredaktør på fransk Vogue. Men Renzo Rosso virker ganske rolig ved tanken om kaosset af modeller, stylister, makeup-artister og påklædersker, der befinder sig backstage i den anden ende af Manhattan.

Diesel pre SS12

INSPIRERET AF SKANDINAVIEN
Det er da også 33 år siden, Renzo Rosso grundlagde Diesel i 1978. Diesel er kendt for sine kollektioner og denim med iøjnefaldende detaljer og sin unge, lidt vilde og rå stil, så når man tænker på Diesel, tænker man ikke først og fremmest på slow fashion.

“I stedet for at lave noget skørt laver vi nu noget mere brugbart - men som stadig har Diesels dna. Der er detaljer, men i mindre grad end tidligere, og detaljer, som man måske ikke ser ved første øjekast. Kvaliteten af materialerne og den måde, vi laver kollektionerne på, er nu med endnu bedre denim, mere læder og materialer af højere kvalitet,” siger Renzo Rosso, der ikke lægger skjul på, at han har afskediget et helt designteam og ansat et nyt, der skal føre Diesel succesfuldt videre. I showroomet, hvor vi sidder, hænger beviser på, at der er sket noget: De nye jeans er i enkle vaske og i mere klassiske snit end tidligere. Det samme gælder tøjkollektionerne, hvor der er prikker, klare farver, jersey i jordnuancer og mange hverdagskjoler.

“Efter krisen går det okay for de dyre brands og de helt billige, men dem, der stadig kan have det svært, er mellem-brands. Som Diesel jo er,” siger Renzo Rosso om baggrunden for udviklingen.

Når det er sagt, er Diesel stadig en international succes med 5.000 forhandlere og 300 egne butikker i 80 lande.

“Særligt skandinaviske kvinder går meget i jeans - langt mere end i Sydeuropa, blandt andet fordi jeans jo i Norden er accepteret på de fleste arbejdspladser,” siger han.

Derfor bliver Renzo Rosso inspireret af den skandinaviske måde at bruge jeans på i hverdagen, og han har ansat den finske designer Heikki Salonen til at stå i spidsen for designteamet.

Diesel pre SS12**DENIM I JERSEY**
Sexet. Fri. Modig. Det er de tre ord, Diesel-teamet tænker på, når de designer til deres nye profil. Designteamet har lavet moodboards, der viser retningen, og på hovedkontoret i New York er der omkring en sofa indrettet et miljø og et stort baggrundsbillede, der viser, hvem hun er i sit hjem: En stak bøger, en vase fra et loppemarked, blomster. Skødesløst, stilbevidst.

“Hun er en sexy girl, der ved, hvad der er oppe i tiden, har styr på tingene og har et stort drive og er modig,” siger Renzo Rosso.

Ikke modig på ‘jeg springer ud fra en bjergtop’-måden, men på den måde, at hun ikke ønsker at blive placeret i en bestemt kasse, men vil have friheden til at være sig selv.

“Vi vil lave tøj, som har Diesels feminine dna. I praksis betyder det færre produkter i kollektionerne og butikkerne og mere fokus på den rigtige dna, stilen og brandet.”

Renzo Rosso er godt klar over, at det også kan betyde, at der ryger færre sager over disken - blandt andet fordi den ændrede kvalitet betyder, at priserne stiger:

“Man kan sige, at hvor vi før solgte 1.000 styk, sælger vi nu 900.”

Men han tør godt.

“Vi har lige præsenteret vores kollektion på modemessen Bread & Butter, og indkøberne kunne lide det. Og forbrugeren kan lide det. Måske fordi det er nemmere at opgradere de nye Diesel-produkter - mikse det med en jakke fra et andet brand, de rigtige sko, solbriller.”

Diesel Black Gold-showet starter snart. Renzo Rosso tager sig alligevel tid til at vise kollektionen frem og den nye opfindelse: jeans og denimjakker i jersey. Ligner denim på en prik, men kommer man tæt på, er det blødt som joggingtøj.

“Det kan være, at vi med den opfindelse selv slår denim ihjel,” griner han.

Og på spørgsmålet, om han efter 30 år nogensinde bliver træt af Diesel, svarer han:

“Ha, ha, aldrig. Hver gang, jeg tror, at jeg er træt af det, og at nu kan jeg da ikke finde på mere, kommer jeg hjem fra en rejse eller et marked og har masser af nye ideer. Jeg er Diesel.”

Diesels grundlægger, Renzo Rosso. DE NYE MODELLER:

Lidt ekstra stof her, lidt større lommer der, så de passer til kvindekroppen. Diesel har skabt fem nye jeansmodeller i den nye kollektion, Fit Your Attitude:

GRUPEE, jeans fra Diesel til 1.799 kr. Superslim, men med et højere bagstykke end andre skinny jeans = også til at sidde ned i.

...

GETLEGG, jeans fra Diesel til 1.599 kr.

Skinny jeans med ekstra fylde ved knæet og med et højere bagstykke. Oplagt til hverdagsbrug.

...

BOOTZEE, jeans fra Diesel til 899 kr.

Let bootcut, regular fit med højere baglommer end normalt.

...

HIGHKEE, jeans fra Diesel til 999 kr.

Inspireret af 50'erne. Lige ben og høj talje og længere baglommer, der garanterer et pænt bagparti.

...

MYGUY, jeans fra Diesel til 1.799 kr.

Afslappede og boyfriend-jeans i løst fit.

I det nummer af Costume, der er på gaden nu, får du en kæmpe jeans-guide. Se mere om Costume 117/januar - klik her.