Mesh, marmor og sporty chic hos Björn Borg

Bliv klar til en sporty sommer med mesh og marmorprint og se videoen af hele det ikoniske modehus' spektakulære SS15-show fra catwalken her

Tilbage i sensommeren 2014 inviterede det svenske modehus Björn Borg til en helt særlig oplevelse. I en underjordisk grotte, bænket side og side med de største svenske kendisser, viste det stolte sportshus deres bud på sommeren 2015 frem.

Og det er en sommer, der byder på en sporty kombination af nogle af de seneste sæsoners største tendenser som for eksempel mesh, marmor og sporty chic.

Huset viste en kollektion - naturligvis med fokus på funktionelt sporty lingeri med et sexet twist – men som absolut også har fokus på brugbart og lækkert træningstøj, som let kan transformere sig fra dit lokale fitnesscenter eller en løbetur i skoven, til fredag aften, hvor du vil give dit gå-ud-outfit et sporty touch.

Jakke, 700 kr. // Sports-bh, 350 kr.// Tights, 450 kr.

At showet samtidig var en visuel imponerende oplevelse, gjorde blot helhedsudtrykket endnu bedre. Med fokus på computerspil bevægede modellerne sig med en mekanisk rytme langs den grove stenvæg, hvor publikum sad bænket på lange rækker.

På stenvæggen blev der samtidig vist henvisninger til Björn Borgs hjemmeside i en kombination af fine farveskalaer. En digital fashion forward og modig oplevelse, alt sammen orkestreret af selveste stylist Bea Åkelund, som med kyndig hånd bandt kollektion og location sammen.

Bea Åkelund, som i øvrigt også er mesteren af musikvideoen til Telephone med Lady Gaga og Beyoncé i hovedrollerne, forklarede efter showet, at hendes kærlighed til Björn Borg startede med tennis:

”Jeg elsker sceneriet ved tennis. Den meget aristokratiske sport som samtidigt er lækker at se på. Jeg ønsker med dette scenarie, at skabe en 2015-tilstand af samme følelse. Og så er det selvfølgelig særligt for mig, at arbejde sammen med Björn Borg som på alle måder er et svensk ikonisk brand.”

Kollektionen findes i butikkerne nu, og kan købes online her.