De 10 bud til din hud
Skrevet 24. jul 2008 af Costume. Foto: Kenneth Drabæk
Få de ultimative tips til det, du skal gøre, og det, du ikke skal gøre. Og læs resultatet på dit (glatte) ansigt
1: DU MÅ IKKE BLIVE SOLSKOLDET
"Solen er hudens værste fjende. Ansigt, dekolleté og hænder er mest udsat. 80 procent af linjerne i huden opstår på grund af solens UVA-stråler. Solens stråler trænger dybt ind i huden og påvirker cellefornyelsen og kollagenproduktionen. Brug solcreme de udsatte steder og helst faktor 20. Især de første sommerdage, hvor huden nemmest bliver solskoldet. En kasket eller T-shirt beskytter kun med, hvad der svarer til faktor 15. En gylden regel er, at den måde, du behandler din hud på i dag, ser du resultatet af om 10 år," siger kosmetolog og kropsterapeut Line Friis, som bestyrer hudplejeklinikken The Skin Lounge i København.
Afsnit:
- 1. Du må ikke blive solskoldet
- 2. Du må ikke spise sukker
- 3. Du må ikke få harske fedtstoffer
- 4. Du må ikke ryge og drikke for meget kaffe
- 5. Du må ikke stresse
- 6. Få flerumættede fedtsyrer
- 7. Drik to liter vand om dagen
- 8. Dyrk motion fire timer om ugen
- 9. Sov otte timer om natten
- 10. Spis bær, rodfrugter og fisk
- 11. Sådan virker din hud
Kommentarer
-
karen En ting er at man få rynker som konsekvens af alderen, og en anden tin er at man får rynker fordi man steger sig i solen. Det sidste er noget af det DUMMESTE mange mennesker gør. Bortset fra at det ikke er flot, er det super usundt og man kan få kræft af det
-
Lise Rynker er nu ikke nødvendigvis tegn på visdom. De kan komme af at man er et vrissent menneske. Men ellers er det rigtigt, rynker er noget puha og hvorfor det? Alle får det jo blot i forskellige mængder afhængig af gode/dårlige gener, levevis og naturens rasen.
-
Skind mand Zbe I maa da vaere lykkelige mewd rynker og gammel skind og masser af visdom som 30 aarige ?
-
Rynkeby Ja, ærlig talt kan jeg helller ikke forstå hvorfor vi i vores kultur konstant skal se rynker som noget negativt. Alderdom er lig med visdom og alderdommen fortjener respekt og ære istedet for at blive behandlet som tabu og noget der er forkert og unormalt. Længe leve rynkerne!! Ja, man skal spise og leve sundt, men det er først og fremmest for helbredets skyld, ikke udseendets!
-
Nillernaller Må man leve?? GG Der er da ikke nogen som dør af at have et par rynker... Det vidner kun om visdom, og at man har levet.