3 Netflix-serier, du skal se i weekenden
Netflix er altid med på beatet, når det gælder gode serier. Her er tre af de nyeste skud på stammen, som helt sikkert er værd at bruge weekenden på
AfWeekenden nærmer sig og hvilken bedre måde at bruge den på, end at smække benene op og få taget hul på én af de mange gode serier, som Netflix vrimler med.
Måske har du allerede stiftet bekendtskab med én eller flere af disse serier, men hvis ikke, så får du her en kærlig opfordring.
Vi bevæger os inden for krimi-genren, dog på vidt forskellige måder, da der både bliver taget afsæt i komedie og virkelige hændelser.
Så hvis du kunne bruge lidt ekstra spænding hjemme i stuen i weekenden, så læs med, og bliv klogere på de tre anmelderroste serier.

The End of the F**king World
Pas hellere på, når du sætter The End of the F**king World i gang, for du stopper højst sandsynligt ikke før sidste afsnit er forbi. Med sine otte afsnit af i gennemsnit tyve minutters varighed, er denne komedie-krimiserie alt for hurtigt overstået – men en fryd for øjet, så længe det varer.
De to teenagere, Alyssa og James, er begge trætte af deres kedelige liv i forstaden, men da de møder hinanden, bliver deres liv alt andet end kedeligt. The End of the F**king World er en blodig og rørende fortælling, skildret i smukke billeder à la Wes Anderson tilsat vittig dialog. Et helt klart must-see.

Manhunt: Unabomber
Fra 70'erne indtil begyndelsen af 90'erne blev Amerika terroriseret af en mand, som sendte bomber ud til folk igennem almindelig post. FBI's jagt på denne mand er gået over i historien som bureauets mest omfattende menneskejagt nogensinde, hvilket leder os hen til titlen på serien: Manhunt: Unabomber. Hvis du undrer dig over, hvad Unabomber står for, så forklares det i seriens første afsnit. Som du nok har regnet ud, er denne serie altså baseret på virkelige hændelser, men benytter sig stadig af alle spillefilmens skønne virkemidler – eksempelvis en hel del suspense og tankevækkende monologer. En psykologisk thriller i otte afsnit, som kun bliver bedre med tiden.

Malurt
Vi bliver i true crime-genren med serien Malurt, som handler om mysteriet om en biokemikers død i 1953 i New York.
Da Frank Olson findes død nede foran det hotel, han boede på, er der nemlig delte meninger om, hvorfor han røg ud fra sit værelse på 13. etage. Var det en ulykke, selvmord eller mord? Instruktør Errol Morris har stor erfaring fra dokumentargenren, hvilken han også trækker på i Malurt, som bedst betegnes som et doku-drama. Serien skifter nemlig mellem æstetiske rekonstruktioner med dygtige skuespillere og virkelige interviews med den afdødes søn, som har dedikeret hele sit liv til at finde ud af, hvad der skete med hans far for mere end 60 år siden. En flot og nervepirrende serie, hvor regeringens mørklægning af hele sagen vil forarge og forundre dig.
