
Derfor er alle mellem 20 og 30 år besatte af planter
Er du i tyverne og vild med stueplanter? Det findes der en række gode grunde til
AfPlanter hitter. På de sociale medier, i vores hjem, på caféer og overalt, hvor vi går. Det er en smuk trend, der sætter kulør, æstetik og sundhed på dagsordenen. Og så findes der flere planter, som nærmest er umulige at slå ihjel – heldigvis. Men hvorfor er vi så vilde med stueplanter?
Det har forfatter af bogen Urban Jungle: Living and Styling with Plants, Judith de Graaff, og grundlægger af planteuniverset Sprout Home, Tara Heibel, et par rigtig gode svar på.
De to planteeksperter peger på fem faktorer, der spiller ind i vores plantepassion. Læs med, og bliv klogere på, hvorfor du ikke kan få nok planter ind i dit hjem.
Lokation
Aldersgruppen 20 til 30 år køber flere og flere stueplanter i takt med, at færre køber huse. Vi bor i små lejligheder i byerne, og vi inviterer derfor naturen indenfor i vores stuer. Det er vores måde at vende tilbage til naturen og se den gro, siger Judith de Graaff.
Ingen børn
For unge uden børn, kan planter være en måde at lære at passe på et andet liv. Når vi køber planter og sætter dem i vores hjem, påtager vi os ansvaret for, at de vokser og har det godt.
Indretning og æstetik
I sin butik oplever Tara Heibel, at unge medbringer billeder af deres hjem, så de kan finde den plante, der passer bedst ind i deres indretning. Planter anses som en del af æstetikken og arkitekturen i hjemmet, og kan være et lille kunstværk i sig selv.