
Hélène Rebelo: Disse farverige interiør fund er på min ønskeliste lige nu
Farverige fund af Leonard Bessemer, 1980’er-klassikere og grøn keramik. Lad dig inspirere af den belgiske kurator og boligstylist Hélène Rebelo, der elsker at bruge farver og skulpturelle former i sin indretning. Og som ventede i årevis på en helt særlig rød sofa.
Af
“Jeg samler på glas, og jeg elsker dem i farver. De næste, jeg skal købe, er fra Nienke Sikkema.”

"Jeg elsker Ettore Sottsass. Jeg vil gerne have fingrene i bogen And the Social Factory, der fortæller historien bag hans krøllede hjerne."

“Lyskilder er det mest essentielle for et rum. Især når man elsker at bruge farver, som jeg. Lampen Seymore af Leonard Bessemer giver et varmt lys og er samtidig yderst smuk.”

“Jeg finder altid inspiration hos Claude Cartier. Hendes lejlighed var åben i forbindelse med hendes 40-års jubilæum, og jeg har haft den på hjernen siden. Især hendes stue har prentet sig fast.”

“Caia Leifsdotter har lavet den mest fantastiske skulptur. Den minder mest om et krøllet spejl, og jeg kan næsten ikke få øjnene fra den.”

"Som alle andre elsker jeg keramik. Jeg kigger altid hos Volume Ceramics efter nyheder – mine øjne er på en grøn sag lavet af Pablo Canivell.”

“Jeg har længe drømt om en rød trepersoners sofa designet af Ray Wilkes for Herman Miller, og i slutningen af 2020 fandt jeg den endelig. Nu er næste skridt at få den ombetrukket.”