5 kvinder, 10 highstreetfund
Klassiske bukser, sæsonens tendenser og gode kvaliteter til små priser. Se hvad 5 highstreetaficionadas shopper til forårets lune dage
AfAmanda Nørgaard Model
“Jeg shopper highstreet, fordi det er en god mulighed for at få tendenser ind i min garderobe. Jeg gør tit det, at jeg prøver en tendens af med highstreet, for eksempel en buksedragt. Er det noget, jeg bliver glad for og går med, køber jeg gerne et dyrere alternativ senere.”
“Jeg er vild med buksernes vidde snit og glæder mig til iføre mig disse med enten en grå t-shirt eller en enkel chemise.”
“Fra april til september lever jeg i ballerinaer. Dette par kommer til at gøre sig godt med deres spidse snuder og fine ankelremme.”

Amalie Røge Blogger på Stylista.dk og Roge.dk
“Highstreet er gode varer til rigtig gode priser. Efterhånden er der også mange fine kvaliteter at komme efter så som uld, silke og læder - igen til rigtig gode priser, og da jeg er meget materialebevidst, er dette en god budgetvenlig måde at shoppe disse på.”
“Disse chunky læderslippers kombinere noget utrolig feminint med noget mere nordisk råt. De ville være super fede med et bar brede shorts og en boxy overdel.”
Sko, H&M 249 kr.
“En tynd trenchcoat er et must. Denne her ville være så fin som en del af et lag-på-lagoutfit, og den giver et rigtigt fint afslappet look.”

Charlotte Sandgren Moderedaktør hos Woman
“Det fede ved highstreet er, at du kan kaste dig rundt i alle tendenserne og stadig have råd til at mikse dem med mere klassiske køb. Plus du har råd til at købe hele looks fra din yndlingsbutik. Det gør jeg tit i Zara og på Asos.com.”
“Sandalerne her er et godt eksempel på at gå efter en tendens, jeg måske ikke er vild med næste år. Men pyt med det, jeg ville elske dem det næste halv år for sølle 103 kr.”
"Denim er et af de få materialer, der altid er det samme ligegyldig om det er fra et dyrt mærke eller et highstreet brand. En af de eneste forskelle kan være vasken, men det er en smagssag, så derfor shopper jeg altid denim items i highstreetbutikkerne.”

Christina Jakobsen Jørgensen Showroommanager i H&M
“Mine bedste tip er at besøge butikkerne ofte, for i modsætning til high endmærkerne, der kun får varer et par gange om måneden, så strømmer varerne ind dagligt i highstreetbutikkerne. Det gælder om at holde dig opdateret og slå til, når du ser noget, du kan lide. En anden ting er at følge med på blogs og Instagram. Her kan du blive inspireret af andre, som netop har gjort et kanon highstreetkup. Det er i hvert fald sådan, jeg ofte selv bliver tippet.”
“Blondetoppen er skøn til foråret og kan både styles med et par lyse boyfriend jeans eller i et mere klassisk look."
Top, H&M 200 kr.
“Jeg ønsker mig disse perlebesatte mules, fordi de bliver et hit her til foråret, og fordi de ville passe perfekt til et par boyfriendjeans og blondetoppen."

Isabel Boyschau Hansen Pr-koordinator hos Vero Moda
“Jeg shopper highstreet, fordi der altid er noget, jeg gerne vil spare op til - en ny rejse, et nyt møbel eller en ny taske - , men samtidig vil jeg gerne være tro mod min stil og have muligheden for at krydre den med små detaljer eller trends, som jeg synes er fede og gerne vil hoppe med på.”
“Highstreet har også fundet vej helt ind under tøjet, og jeg er vild med, at jeg også jævnligt kan opdatere den del af min garderobe uden at gå ned på god pasform eller fine detaljer. Blonderne på netop dette sæt er lige i øjet, og må gerne kunne ses i kanten af mine skjorter eller under den hvide t-shirt.”
BH, Vero Moda 180 kr.
Trusse, Vero Moda 100 kr.
“De klassiske striber leder tankerne over på tidløs fransk elegance, mens toppen får kant af den rå, croppede beskæring. Med et en højtaljet nederdel vil den komme til sin ret og blive en favorit resten af sæsonen.”
T-shirt, Vero Moda 250 kr.
