
Blogger Hanna Stefanssons sommerferie
Svenske Hanna Stefansson skal spise ost, drikke vin og køre langs den franske sydkyst med sin kæreste
AfDen svenske blogger Hanna Stefansson, 29 år, skal sammen med sin kæreste køre gennem Frankrig. For hende handler sommerferien om at slappe af og være spontan, for det er netop, når man har ferie, at det er rart bare at kunne tage tingene, som de kommer.
“Min kæreste og jeg skal på roadtrip igennem Frankrig og langs den franske sydkyst. For mange år siden boede jeg i franske Montpellier, og min kæreste har arbejdet i Alperne i en del år, så jeg tror, vi begge føler os godt hjemme i Frankrig. Vi skal køre i en bil, hvor der også er plads til at sove. På den måde kan vi være mere spontane og stoppe lige præcis der, hvor vi har lyst til, men vi skal også bo et par dage på et lille Bed & Breakfast, der hedder La belle Vue og drives af et svensk ægtepar. Det ser helt magisk ud på billederne.”

Det skal jeg høre “Quadron, Ryhe og Bon Iver. Faktisk tror jeg også, at vi laver en roadtrip-playliste med nogle forskellige franske numre, og så er jeg stor fan af dokumentar-podcasts.”
Det skal jeg spise “Croissanter. Og chevre chaud. Moules frites. Og ost, en masse ost. Det er jo Frankrig.”
Det drikker jeg “Vin selvfølgelig, men også masser af vand. Det er så vigtigt med vand, specielt når det er varmt, ellers bliver man dårlig.”
Badedragt, Marysia hos Net-a-porter.com ca. 2.572 kr. // Sko, Atp Atelier 1.400 kr. // Saltvandsspray, Reverie hos Sephora.com ca. 254 kr. //Blush, Rms Beauty hos Naturelleshop.dk 285 kr. // Taske, Cult Gaia hos Butler-loftet.dk 1.250 kr. // Kjole, Baum Und Pferdgarten hos Boozt.com 769 kr. (før: 1.399 kr.)

Mit bedste ferietip “Lad være med at planlægge for meget. Det sker alt for tit, at man vil nå en masse, og så ender det med, at man er stresset på hele ferien. Det er meget bedre at tage det hele, lidt som det kommer. Når man begynder at blive rastløs, ved man, at man er ved at være rigtigt udhvilet.”
Mit bedste ferieminde “Sommerdage i haven hjemme i Ängelholm i Sverige sammen med min familie. Mad på grillen, musik og sjove lege. Jeg har altid elsket at være hjemme i haven med min familie – jeg sagde nogle gange til mine venner, at jeg ikke kunne lege, fordi jeg hellere ville være hjemme sammen med min mor og far og Ida, min søster. Det var kærlighed, varme og uendelig meget tryghed.”