
Kom helt tæt på Jacquemus
Måske kender du det hotte, parisiske mærke? Her kan du blive klogere på designeren bag, som vi har talt med om kønsroller, stiltips og inspiration
Af — 21. november 2016Bag mærket Jacquemus finder man den unge, franske designer Simon Porte Jacquemus, der må siges allerede at have haft en kometkarriere.
Jacquemus er en selvlært designer, der startede med at skabe tøj som 19-årig, og hans karriere har stadig fuld fart fremad i dag, hvor designeren er 26 år.
Han har netop indgået et designsamarbejde med Eastpak til fordel for kampen mod hiv og aids, og i den forbindelse har vi taget en snak med den unge designer.
Om samarbejdet med Eastpak
Jacquemus valgte at takke ja til samarbejdet med Eastpak, fordi han gerne ville støtte kampen mod aids. Han har derfor, ligesom 11 andre designere, skabt sin egen fortolkning af den klassiske rygsæk, som fra i dag af lanceres i hele Europa. Du kan læse mere om projektet her.
Om inspiration og stil
Jacquemus' tøj er kendt for sit legefulde og androgyne islæt. Derfor kan det måske komme som en overraskelse, at hans største muse faktisk er hans mor, med tanke på tøjets meget ungdommelige udtryk.
Han er blandt andet kendt for at have designet både lyseblå og solgule neoprenkjoler, som i den grad skiller sig ud fra mængden. Jacquemus mener da også, at det bedste stilråd, der findes, er at ignorere andres råd om stil og istedet lytte til sig selv og turde at gå egne veje.