
Mød Beate Bille, Bente Scavenius og Fernanda
Hvordan har livet som kvinde forandret sig? Vi har taget en snak med Beate Bille, hendes mor Bente Scavenius og datteren Fernanda
Af — 04. december 2018Første skoledag for mormor, mor og datter er foregået i samme blå kjole. Ellers er der ikke meget, der har været ens i pigelivet for kunsthistoriker Bente Scavenius, 74 år, skuespiller Beate Bille, 41 år, og folkeskoleelev Fernanda Bille Jønck, 8 år.
Hvordan har jeres pigeliv adskilt sig fra hinanden?
Bente: “Jeg er vokset op på et gods på Møn i 50’erne, mens Beate er vokset op i en lejlighed i Indre By i København i 70’erne. Så man kan roligt sige, at vi har haft en meget forskelligartet barndom og ligeledes pigeliv. På landet har man de samme betingelser som pige og dreng, i hvert fald uden for hjemmet og i skolen. Det hele foregår i naturen, og det er lidt irrelevant, hvilket køn man er. Derimod vil jeg påstå, at Beate har haft et meget mere piget liv som barn.”
Beate: “Helt klart. Jeg har aldrig været en drengepige. Ikke fordi jeg har været sart, men mine interesser har altid været meget æstetisk orienteret, og jeg ville hellere tegne end klatre
i træer. Som barn elskede jeg at sy og ville gerne være designer. Jeg havde sådan en gammel symaskine, der hakkede meget, så nogle gange mistede jeg tålmodigheden og klippede i tøjet i stedet.”
Beate: “Ja, for udover at Fernanda minder om mig, da jeg var pige, ved at have interesse for tøj og stil, er hun også ekstremt fysisk og bruger sin krop meget. Hun går til kunstskøjteløb tre dage om ugen. Og modsat mig er hun rigtigt glad for at gå i skole – og god til det.”
Bente: “Hverken Beate eller jeg havde særligt succesfulde skole- gange, men det må man sige, at Fernanda er kommet efter. Hun startede i skole i den samme blå kjole, som jeg startede i for 68 år siden på Møn, og Beate i Nyhavn for 35 år siden, men ellers kan man vist ikke sammenligne vores skolegang.”
Fernanda: “Din klasse var rigtigt lille, ikke mormor?”
Bente: “Jo, det må man sige. Vi var tre. Mig og så klokkerens og forvalterens søn.”
Fernanda: “Hvor vildt. Min klasse er heller ikke så stor. Vi er 12 drenge og 6 piger. Jeg kan bedst lide dansk og billedkunst.”
Bente: “Det med billedkunst er jeg jo glad for.”
Hvor har I været henne?
Fernanda: “Det kan jeg godt fortælle dig, men det vil nok tage over en time. Vi har været i Frankrig, Italien, og hvor ellers mor?”
Beate: “Jamen, så har vi blandt andet været i Canada i tre måneder med far på optagelse. På grund af min mands arbejde har jeg valgt ikke at arbejde særligt meget i de år, hvor vores børn er så små. Da Hector var helt lille, indspillede jeg tv-serien Black Widows, hvor jeg skulle være fire måneder i Finland. Jeg havde ham med derop, men Fernanda måtte blive hjemme i alt-for-langt-væk-Danmark. Det var simpelthen for hårdt for os alle sammen. Da jeg var yngre, levede jeg for mit arbejde, men efter jeg er blevet mor, har mine prioriteter ændret sig, og jeg har ikke lyst til, at vi konstant på skift skal være væk fra vores børn.”
Overvejede du nogensinde at blive hjemmegående, da Beate var pige, Bente?
Bente: “Nej, det kan jeg love dig for, at jeg ikke gjorde. Men jeg kunne jo også arbejde hjemmefra med mine bøger og anmeldelser. Min mand var ofte på teateret om aftenen, så jeg arbejdede primært om dagen, når børnene var i skole. At have hjemmekontor krævede en stor accept fra børnene, og jeg kan huske en gang, hvor Beate kom hjem, og jeg ikke var færdig med dagens arbejde, hvilket hun syntes var vældigt irriterende. ‘Men du bliver til gengæld stolt af min bog’, sagde jeg til hende, hvorefter hun svarede: ‘Jeg vil trampe på din bog’.”
Hvordan tog dine forældre det valg?
Bente: “De støttede mig. I de senere år gav min mor faktisk udtryk for, at hun misundte mig min karriere. Men det lå da bestemt ikke i kortene, at jeg skulle gå på universitetet. I 50’erne var der stadig stor forskel på, hvordan ens forældre satsede på én, alt efter om man var pige eller dreng, og mine forældre lagde helt klart mere energi i min brors uddannelse end i min og min søsters. Han skulle være landmand, mens det vigtigste for os var, at vi blev godt gift.”
Beate: “Jeg har godt nok aldrig fået at vide, at jeg skulle blive godt gift. Nærmest tværtimod.”
Bente: “Nej, jeg gik meget op i at fortælle dig, at du skulle skabe din egen tilværelse og ikke gøre dig afhængig af mænd.”
Beate: “Helt klart. Det blev indprentet i mit hoved fra barnsben og er da helt klart et synspunkt, som jeg har videreført nu, hvor jeg selv er mor til en pige. Og heldigvis er Fernanda en stærk pige, der ved, hvad hun vil.”