H&M laver lingerikollektion med Love Stories
Delikate blonder, eklektiske print, bløde pyjamasser og en fin sovemaske. Se H&M’s første undertøjssamarbejde, som lander i løbet af sommeren
AfH&M har længe været kendt for succesfulde samarbejder med prominente brands, der bliver udsolgt umiddelbart efter de lander på butikshylderne.
Men highstreetgigantens nye samarbejde er skabt i fællesskab med et mindre kendt navn: lingerimærket Love Stories. Love Stories har base i Amsterdam og blev skabt i 2013 af multitalentet Marloes Hoedeman, og mærket er kendetegnet ved afslappede og komfortable silhuetter i eklektiske print såsom stjerner, blomster og dyreprint.
H&M x Love Stories-samarbejdet består af et feminint udvalg af braletter, trusser, g-strenge, pyjamasser, en sovemaske, sokker og rejsepunge. Kollektionen bærer præg af Love Stories’ karakteristiske print og farvekombinationer, som Hoedeman kalder “perfekte mismatches”. Farvepaletten består af rosa, sort og olivengrøn, og alt kan kombineres på kryds og tværs, så det er op til den enkelte, om de foretrækker et matchende undertøjssæt eller vil mikse forskellige print.
“Undertøj har altid været en vigtig del af mode, men måske mere fra et funktionelt synspunkt. Med denne kollektion ønsker vi at vise, at undertøj kan være lige så sjovt og udtryksfuldt som tøj – også selvom det ikke altid er tydeligt vist frem, og derfor var Love Stories et perfekt match,” udtaller Pernilla Wohlfart, H&M’s Design Director, om det nye partnerskab, der markerer H&M’s første undertøjssamarbejde.
Kollektionen forhandles fra 9. august.
