
Karl Lagerfeld i unåde – kalder modeller for “dumme, tarvelige væsner”
Den 84-årige modeskaber vækker harme blandt modeller verden over, efter en række skandaløse udtalelser i et nyt interview
AfModens grand old man, Karl Lagerfeld, er både kendt for sine ikoniske design og til tider lidt for skarpe udtalelser.
I et nyligt interview med det franske magasin Numéro faldt snakken på bevægelserne MeToo og Time’s Up, hvilket resulterede i nogle meget uheldige udtalelser, som har bragt designeren i unåde.
Uddrag fra interviewet
Interviewer: “Har #MeToo- og #Time’sUp-bevægelserne påvirket din tilgang til din profession?”
Karl Lagerfeld: “Slet ikke. Jeg læste et sted, at det nu var nødvendigt at spørge modeller, om de er komfortable, når de poserer … Fra det øjeblik kan du som skaber slet ikke gøre noget længere. Hvad angår beskyldningerne mod stakkels Karl Temper (Interview Magazines kreative direktør, red.), så tror jeg slet ikke på det. En pige klager over, at han har trukket i hendes bukser, og straks bliver han ekskluderet fra en profession, der hidtil har hædret ham … Hvis du ikke vil hives i bukserne, så skal du ikke blive model!”
Karl Lagerfeld har endnu ikke kommenteret på udtalelsen fra Sara Ziff og the Model Alliance.