Roser er røde, violer er blå, Karl Lagerfeld er sej... Og fordi han er så sej, skal vi på Costume-redaktionen med garanti læse gratisavisen Metro 7. februar, når Kejser Karl er gæsteredaktør.

Kejser Karl bliver avisredaktør

Karl Lagerfeld, designeren, der altid gemmer sig bag mørke solbriller, skal være gæsteredaktør hos Metro

78 and still going strong. Karl Lagerfeld har ikke nok i at designe for Chanel og Fendi, lave etiketter for Coca-Cola Light- og vinflasker og meget mere (har han mon en dobbeltgænger?). Karl Lagerfeld har netop sagt ja tak til at være gæsteredaktør på alle Metro-aviser i hele verden 7. februar 2012.

"Jeg har aldrig prøvet noget som dette før, og udfordringen med at være redaktør for Metro tiltaler mig. Metro er i god kontakt med tidsånden," siger Karl Lagerfeld til gratisavisen Metro.

Som avisredaktør vil Kejser Karl blandt andet skabe en serie skitser, illustrationer og klummer og udvælge dagens bedste nyhedshistorier.

På Costume-redaktionen glæder vi os til at læse Kejser Karls avis. Hvad med dig?