Sport vs. Fashion
Over 80 procent af Nikes sportssko bliver ikke brugt til deres formål, og grundlæggerne af henholdsvis Adidas og Puma var (rivaliserende) brødre. Enhver sneakerpige bør kende sine sneakerfacts
AfSÅDAN BLEV DE TIL
Størstedelen af Nikes sneakers bliver brugt som et modestatement, og mode og sport er mere fusionerede end nogensinde. Vi har kigget nærmere på dem, der gør det bedst: Nike, Adidas og Puma.

NIKE
1.000-DOLLARS-STARTUP
1964: Nike bliver grundlagt af løbetræneren Bill Bowerman og løberen Phil Knight, efter de har eksperimenteret med, hvordan de kan innovere løbesko, så de kan få nogle hurtigere kilometer ud af løbere. De spytter hver især 500 dollars i projektet, og i dag, over 60 år senere, er Nike verdens største sportsfirma.

NIKE
SWOOSH
1971: Nikes velkendte fluevingelogo (dets officielle navn er Swoosh) bliver designet af en dengang designstuderende, Carolyn Davidson, som modtager 35 dollars for sin arbejdskraft. Efter sigende begaver en af Nikes grundlæggere dog efterfølgende hende med en guldring med et diamant-Swoosh-logo og en håndfuld Nike-aktier for at vise sin taknemlighed.

NIKE
CHARLIE’S CORTEZ
1976: Nikes Cortez-model bliver gjort til modefænomen, da 70’ernes it-pige, Farrah Fawcett, i en episode af hitserien Charlie’s Angels, brillerer på et skateboard iført de ikoniske sneakers.
I 1994 bliver Cortez endnu engang berømt, da Robin Wright som karak- teren Jenny Curran forærer dem til Forrest Gump i succesfilmen af samme navn, og sneakersene bliver nu i folkemunde kaldt Forrest Gump-sneakers.

NIKE
AIR MAX
1987: Sportsgigantens største fænomen Nike air max bliver født i 80’erne, hvor brandet udvikler teknologien med de små luftpuder i deres sko, som gør skoene lettere og holder deres form. Der findes nu fem forskellige sko inden for serien.
Samtidig hyrer Nike basketballspilleren Michael Jordan som deres ambassadør og lancerer Jordan-skoen, som bliver brandets absolutte bestseller og i dag sælger dobbelt så meget, som da Jordans karriere var på sit højdepunkt.

NIKE
JUST DO IT
1988: Det nu veletablerede sportsmærke introducerer verden til, hvad der i dag er betragtet som det 20. århundredes topslogan: Just do it. Sloganet er opfundet af reklamemogulen When Dan Wieden og var et forsøg på at gøre Nike så universel som muligt og ikke kun begrænse sig til atleter og sportsfanatikere – et mål som Nike i den grad har opnået.

NIKE
KENDISCRUSH PÅ
AIR JORDAN
1994: Trods pompøse og innovative reklamekampagner kommer en stor del af Nikes salg fra kendisser, hvilke
Nike aldrig har haft svært ved at tiltrække.
Air jordan-modellen Infrared får for eksempel et salgsboost i starten af 90’erne, hvor John F. Kennedy Jr. bliver fotograferet iført dem, mens han tilsyneladende har et skænderi med sin davæ- rende kæreste, skuespillerinden Daryl Hannah, som han var kendt for at have et passioneret, men turbulent forhold til.

NIKE
NIKE-MANIA
2014: Nikes designsamarbejder kan længe efter deres lancering ofte findes til skyhøje priser på eBay, hvor sneakerssamlere byder over hinanden for at få fat i de mest specielle udgaver.
Da Nike dette forår lancerede en limited edition af en af deres Air-sko i samarbejde med street-brandet Supreme, måtte New Yorks politi lukke lanceringen i Supremes forretning, da den store mængde af sneakersfans udenfor var for mange og for ivrige.

NIKE
FASHION KICKS
2014: Det amerikanske superbrand har i den grad formået at placere sig andetsteds end bare sport. Over 80 procent af Nikes sportssko bliver ikke brugt til deres formål, men som et modestatement.
I år har Nike haft succesfulde samarbejder med britiske Liberty og stjernedesigneren Riccardo Tisci og er et mærke som generelt ofte ses mikset med high-end modebrands og bliver forhandlet side om side med alt fra Givenchy til Marc Jacobs.

ADIDAS
TRE PÅ STRIBE
1949: De famøse tre hvide striber bliver født. Grundlægger af Adidas, Adi Dassler (deraf mærkets navn), putter de første striber på Tysklands nationale fodboldhold under VM i 1954, hvor Tyskland ender med at vinde, og sammen med fodboldspillerne bliver Adidas og de tre striber verdenskendte.

ADIDAS
ADIDAS X FASHION
1986: Adidas introducerer i 1986, tilfældigt, sportsindustrien til samarbejder med kunstnere, da bandet Run DMC synger om deres sneakers i My Adidas under en koncert, hvor en ansat fra Adidas er til stede. Samarbejder er nu en af deres største indtægtskilder.
Nogle af deres mest succesfulde og famøse samarbejder har været med Stella McCartney, Jeremy Scott, Raf Simons og Rick Owens.

ADIDAS
THE ONE AND ONLY STAN
1973: En af nutidens største it-sko, som stort set konstant er udsolgt verden over, er Adidas’ Stan smith. Det er verdens bedst sælgende tennissko, oprindeligt designet til tennisspilleren Stanley Roger Smith i 1973, men er nu rykket fra tennisbanen til fashionable fødder som Pharrell Williams’ og Cèlines chefdesigners, Phoebe Philos.

ADIDAS
FEMININ FASHION
2002: Sportsgiganten begynder
at blande mode og sport sammen og samarbejder med den japanske designer Yohji Yamamoto på mærket Y-3, som stadig er en af Adidas’ velsælgende kollektioner.
I 2004 tilføjer Adidas et mere feminint modestrejf til deres portfolio, da de begynder samarbejdet med Stella McCartney. Til november træder endnu en britisk designer, Mary Katrantzou, til, og planen er, at hun ligesom McCartney skal have et langvarigt parløb med Adidas. Katranzou bliver, ifølge brandets kreative direktør, Dirk Schönberger, bragt ombord på grund af sit ekstraordinære talent for farver og print.
Sko, Stella McCartney by Adidas hos Net-a-porter.com ca. 1.265 kr.

ADIDAS
SANGERE I SNEAKERS
2014: Verdens andetstørste sportsfirma holder sig ikke kun til samarbejder med designere, men spreder også viften ud til musikere, eksempelvis denne sommer, hvor Adidas lancerede en kollektion af Pharrell Williams.
Næste kunstner i spotlyset er sangerinden Rita Ora, som i øvrigt er den første kvindelige kunstner, der kan skrive Adidas-samarbejde på cv’et. Oras kollektioner – der er fem i alt – er inspireret af hendes personlige stil og sans for at mikse feminint med streetwear. Kollektionen er i butikkerne fra august til november.

PUMA
HÆVNEN ER SNEAKERS
1948: Tyskeren Rudolf Dassler etablerer skofirmaet Puma, efter at han på grund af uenigheder med sin bror slutter samarbejdet om deres daværende skofirma. Dasslers bror etablerer firmaet Adidas, og de to brødre bliver, på trods af at deres firmaer ligger i samme by, aldrig forenet igen.

PUMA
PELÉ I PUMA
1970: Den brasilianske fodboldspiller Pelé satte under VM Puma på verdenskortet og startede den såkaldte ’sneaker-krig’ mellem Adidas og Puma igen. Adidas- og Puma-familierne havde indgået en pagt om ikke at sponsorere Pelé, men da fodboldspilleren, i sekundet før turneringens finalekamp går i gang, spørger dommeren om lov til at binde snørebånd – på sine Puma-sko – mens alle fans forventningsfuldt kigger på, bliver det klart og tydeligt, at der aldrig igen vil blive lavet nogen aftale mellem de to sportsgiganter.

PUMA
DE FØRSTE FASHION SNEAKS
1998: Puma er det første brand, som introducerer modesneakeren, da de i samarbejde med designeren Jil Sander lancerer enkle, moderigtige versioner af deres bestsellere, King og Easy rider, som der stadig er rift om på eBay i dag.
Puma har døbt deres modedel af brandet Puma Black Label, hvor de i samarbejde med topdesignerne Hussein Chalayan (som også er Pumas kreative direktør), modehuset Alexander McQueen og Mihara Yasuhiro stiller vores sneakerstørst med fashionable udgaver af Pumas bestsellere og spritnye kreationer.

PUMA
NO STRINGS ATTACHED
2004: Puma har ikke kun ladet deres kreativitet forsøge sig med mode, men har blandt andet også samarbejdet med den eftertragtede designer og arkitekt Philippe Starck tilbage i 2004 – en kombination, der resulterede i minimalistiske, skulpturelle sneakers. Et mere farverigt eksperiment kom til live i sommer, hvor Puma i samarbejde med sangerinden Solange Knowles lancerede hendes version af Pumas Disc-sneakers, som, da de lancerede den i 1992, var verdens første løbesko uden snørebånd.

PUMA
ØSTLONDON-VIBES
2014: Seneste skud på stammen er et samarbejde med det cool Østlondon-mærke House of Hackney, som er bedst kendt for deres interiør- og tøjdesign i smukke, karakteristiske print. Dette efterår får klassikere som Pumas R698-sneakers og ikoniske sporty jakker en makeover med de iøjnefaldende farver og mønstre.
