Jeans og denim ses i ny trend fra Maison Margiela
© Anna Stokland

Så sære er sæsonens nye it-jeans

Hvis du troede, at alle denimstyles og jeans-kombinationer var set, vil denne nye tendens overraske dig

Denim er et af de mest udbredte materialer indenfor tøjdesign, og derfor skulle man også tro, at alle former for design af jeansvar afprøvet. Men en ny trend startet af Maison Margiela beviser, at denim-styles stadig kan byde på store overraskelser.

Psst ... 15 trends fra 2017, som vi vil synes er vanvittige om 10 år

Maison Margiela har startet en opsigtsvækkende trend, som udgøres af både nederdele og bukser, hvor designet er centreret omkring et par højtaljede denimbukser, som er blevet tilføjet et par bukser eller en nederdel i et andet materiale. Designet får det altså til at se ud som om, man bærer to par underdele.

Trenden er mere eksperimenterende end klædelig, men ikke desto mindre er designet set på flere fashionable kvinder under de seneste modeuger.

Hvorvidt trenden også vil indtage Danmark, eller er forbeholdt streetstyle-cirkuset under modeugerne, er endnu uvist – men hvis du har mod på at afprøve designet, kan det hurtigt smækkes sammen af et par højtaljede shorts og et par lavtaljede bukser.