I mit toiletskab: Mathilde Norholt
Kom med indenfor i skuespillerinden, Mathilde Norholts, toiletskab, som er fyldt med fine farver og finurlige øko-produkter
AfI Mathildes toiletskab
“Jeg hedder Mathilde, og jeg er skuespillerinde – så mine dage er ret forskellige. Nogle måneder er jeg på teater og arbejder om aftenen, andre er jeg i gang med tv, og så er det tidligt op og tidligt i seng.
Ind i mellem har jeg perioder mellem arbejde, og så ses jeg med venner og familie, og nyder at have lidt fri.
Jeg er netop begyndt at blogge, så det kan der også gå en del tid med.
Kom med ind i mit toiletskab her.”

Hud
“Jeg er fan af alt, der er økologisk eller så naturligt, som muligt. Så jeg bruger altid en god olie efter et bad. Weleda laver nogle virkelig dejlige olier, såsom Regenerating pomegranate eller Relaxing lavender.
Til ansigtet bruger jeg i øjeblikket Egyptian magic all purpose skin cream, da den beskytter mod kulden. Om aftenen bruger jeg en lettere creme uden fedt, som kun fugter, for eksempel Aesops Camellia nut facial hydrating cream.
Til øjenene bruger jeg A perfect world for eyes fra Origins og til læberne Hurraw lip balm eller Blistex læbepleje, hvis vejret er rigtig tarveligt.”

Makeup
“Til hverdag bruger jeg ikke meget. La Roshe-Posay Toleriane teint concealer pen brush til under øjenene, hvis der er en rød plet eller lignende. Jeg bryder mig ikke om foundation, så det undgår jeg helst.
På kinderne bruger jeg Powder blush fra Mac i en nuance, der passer til den givende dag, og tegner mine bryn op med en smuk, varm brun øjenskygge fra Tromborg. Til sidst bruger jeg mascara fra Origins.
Når der er fest, er min base den samme, men der bliver skruet lidt mere op for enten øjne eller læber. Så bruger jeg den samme hverdagsmakeup til øjenene og så en flot læbestift i rød, pink eller mørkerød fra Chanel.
Indimellem fyrer jeg lidt glimmer på lige under øjenene eller en indisk bindi i panden. Ja, det er super kitsch, men jeg er så 90'er-nostalgisk.”

Hår
“Jeg er megafan af Moroccanoils produkter! Jeg bruger næsten alt derfra: Shampoo, balsam (uundværligt når man har krøller), kur og styling – og selvfølgelig selve olien. Og så har jeg en shine Styling cream fra Oribe. Den er også så god.”

Duft
“Det er meget forskelligt, hvad jeg dufter af. Jeg elsker nemlig at finde nye dufte. Jeg har netop genfundet CK One. Den havde jeg (som alle andre dengang) som teenager i 90'erne. Og den holder bare.
Så er jeg ret glad for Honoré des prés fra Vamp a N.Y. En finurlig fin lille øko-duft.”

Træning
“Yoga. Og mere yoga. Enten hjemme eller svedende til hot yoga hos Nalini Yoga. Jeg er også ret glad for at løbe, når vejret er i plusgrader.”

Bedste skønhedstip
“Vand. Drik en masse vand! Og fortæl dig selv hver dag, at du er dejlig – ligesom du er! Hvis man tror på det, så stråler man lidt mere.”
