
Interview: Birgitte Hjort Sørensen om sin internationale succes
Martin Scorsese har instrueret og Mick Jagger produceret den nye HBO-serie Vinyl – og på rollelisten er danske Birgitte Hjort Sørensen
AfDet lyder af stjerner og kvalitet, når en tv-serie har Martin Scorsese som instruktør og Mick Jagger som producer.
HBO har i februar premiere på serien Vinyl, der handler om 70’ernes musikmiljø i New York. Og det er ikke kun amerikanske stjerner, der er med i produktionen – danske Birgitte Hjort Sørensen står også på rollelisten.
Hun blev et kendt ansigt på den internationale scene med sin rolle som journalist i DR-serien Borgen, og i de seneste par år er hun målrettet gået efter internationale roller.
Det har indtil videre bragt den 34-årige på skærmen i filmen Pitch Perfect 2, tv-serien Game of Thrones – og nu: Vinyl.
Første kontakt
“Jeg var på vej hjem fra Louisiana i USA, hvor jeg havde været til forprøve på Pitch Perfect 2, da jeg fik en mail om rollen fra min amerikanske agent. Det lød spændende, og jeg arbejdede hele vejen hjem i flyveren. Jeg skulle forberede pilotafsnittet.
Karakteren er sådan en 70’er-Andy Warhol-kvinde, så jeg kiggede på nogle af den tids kvinder som sangerinden Nico og modellen Anita Pallenberg. Jeg så specielt nogle klip med Nico og lånte lidt af hendes mimik.
Jeg sendte båndet mandag, og de havde kun få kommentarer til det, så jeg lavede det igen med små rettelser tirsdag. Fredag fik jeg at vide, at jeg havde fået rollen.
Min agent fortalte, at de andre piger havde forsøgt meget hårdt at være sexede. Det ledte Scorsese ikke efter. Der er noget i scenen, der kan læses som en sexet ting, men jeg prøvede i stedet at være mere hemmelighedsfuld.”
Første møde med Scorsese
“Alle, der er med i første afsnit, mødtes til et low key ‘meet and greet’ i New York. Pizzastykker og håndbajere.
Der er det med Scorsese, at folk bliver mærkelige omkring ham. Han er en levende legende, så folk opfører sig fjollet, selvom han ikke selv gør meget væsen af sig. Jeg tænkte, at jeg ikke skulle overrende ham der, men det ville også være ærgerligt, hvis jeg slet ikke fik sagt hej.
Så jeg blev introduceret og var i forvejen meget stolt, fordi jeg havde hørt, at han havde haft svært ved at godkende en pige til min rolle. Da jeg kom hen til ham, spurgte han: ‘And who are you playing?’. Så mærkede man lige jorden igen.”