Venindepar sælger moderne fotokunst til alle budgetter
Veninderne bag det nye kunstinitiativ The Wall Market deler deres tanker om prisvenlig kunst, fotografi og hvad der definerer det gode billede
Af“Kunst bør være for alle.”
Sådan lyder motivationen bag det nye showroom og galleri The Wall Market, der er startet af veninderne Botan og Panya.
The Wall Markets koncept er ganske simpelt: at introducere de bedste kunstnere og gøre deres arbejde lettilgængeligt. De repræsenterede kunstnerne har indvilliget i at øge antallet af prints af udvalgte værker for at holde priserne nede, så alle har råd til fotokunst.
Vi tog en snak med veninderne bag konceptet om passionen for kunst og fotografi.
HVAD ER JERES FAGLIGE BAGGRUND?
Botan: “Jeg havde mit eget tøjfirma, Dean Penn, og var designer i ti år, før jeg blev fotograf. Jeg startede ud med at assistere fotografer og instruktører, før vi åbnede vores showroom med alle vores yndlingsbilleder.”
Panya: “Jeg boede nogle år i London og har kandidatgrader i henholdsvis samtidskunst og museumsvidenskab fra Sothesby’s Institute of Art og University of Leicester. Desuden har jeg assisteret både private og firmaer med deres kunstsamlinger.”
HVORDAN STARTEDE PASSIONEN FOR KUNST OG FOTOGRAFI?
Botan: “Igennem mit arbejde som designer var design og den fotografiske del det mest spændende. Jeg elskede at være med på shootet og se fotograferne arbejde med lys og opsætning, hvor de fangede stemninger, farver og kompositioner. Det var helt magisk for mig.”

HVAD ER KONCEPTET BAG THE WALL MARKET?
Panya: “Alle skal have råd til fotokunst. Vi har i Danmark fine fotogallerier, men det er en større økonomisk udskrivning som folk oftest ikke vil eller kan investere i. Vi er de første i Danmark, der har åbnet et fotogalleri, hvor vi producerer et højere antal eksemplarer af hvert print, men til gengæld kan holde priserne nede.”
Botan: “Vi er ramt ind i en meget stærk tendens, hvor folk er blevet mere modige i deres hjem og de grafiske prints, vi har set mange steder, bliver skiftet ud.”

HVORFRA FIK I IDEEN TIL THE WALL MARKET?
Panya: “Fotokunst er helt sikkert blevet meget populært de senere år. Instagram har måske spillet en rolle og givet flere fotografer et vindue, hvor mange mennesker kan få et indblik. Ud fra et forretningsmæssigt synspunkt blev vi enige om, at det var det rigtige tidspunkt at starte op på nu.”
Botan: “Mange fotografer har fantastiske, stærke værker liggende i deres arkiver, som vil kunne glæde og røre mange mennesker. Vi så en mulighed for at forbinde fotograferne med de mennesker, der gerne vil eje dem.”
HVAD ER DET FOTOGRAFIET KAN, SOM ANDRE TYPER KUNST IKKE KAN?
Panya: “På en måde er fotografiet en kunstform, der er tilgængelig for alle. Alle har et kamera, men de fleste må også erkende, hvor svært det er at tage gode billeder, især billeder, der kan sige noget andet end den konkrete situation.
Et fotografi viser altid noget konkret, men et godt billede fortæller en større historie afhængigt af betragterens forudsætning for at forstå billedet.”

HVILKET FOTOGRAFI HAR GJORT STØRST INDTRYK PÅ JER?
Botan: “Pressefotografen Mads Nissen tager de mest rørende billeder. De kan godt være hårde, da han kommer virkelig tæt på, men de giver mig altid lyst til at blive et bedre menneske og huske på mine værdier.”
HVAD DEFINERER ET GODT FOTOGRAFI FOR JER?
Panya: “Et fotografi, som rører noget i en. Det er dybt individuelt, hvad der bevæger en, men et godt billede kan jeg komme tilbage til igen og igen og stadig få noget nyt ud af det.”
Botan: “Et godt billede er for mig et billede, der fungerer på flere niveauer. Et godt fotografi, der hænger på den rigtige væg, vil åbne rummet op imod verden på en helt særlig måde. Et rigtig godt billede er som en gammel ven, du aldrig vil være foruden.”

HVORDAN ADSKILLER I JER FRA ANDRE FORHANDLERE AF KUNST I DANMARK?
Panya: “Vores visuelle stil er nok mere tilgængelig, end det du ser på et traditionelt kunstgalleri, men samtidig kan du finde værker hos os, som de store kommercielle fotografiforhandlere aldrig ville turde have i deres butikker. Det er forbløffende ofte, at folk kommer ind i vores butik og fortæller os, at de ville ønske, de kunne købe alle vores billeder.”
HVAD ER JERES MISSION MED THE WALL MARKET?
Botan: “Vi er meget snart klar til flere gallerier, både herhjemme, men også i udlandet. Vi vil også gerne lave mere velgørenhedsarbejde, hvor vi samarbejder med flere kunstnere.”
Du kan besøge The Wall Market her eller i deres showroom på Sønder Boulevard 47, København V.
