Costume tester 7 skønne nyheder
Mangler du ny mascara eller førstehjælp til håret? Costume har testet en stribe skønne, nye produkter, så du kan finde dit næste beautykøb
AfGodt nyt er skønt nyt! For der er som altid masser af lækre skønhedsprodukter på hylderne, og Costumes Anne Mønsted har haft travlt med at teste nyhederne.
Læs med, og lad dig inspirerer af hendes anbefallinger om alt fra Nux olie til lermasker fra Loréal.

Paris mon amour
“Hvis du ligesom jeg er fan af både Huile prodigieuse fra Nuxe og af Paris, så vil du elske denne limited edition-flaske. Udenpå ligner den en parisisk drøm, og indeni dufter den af sol og sommer.
Spray den på dine solbrune ben – det fremhæver din kulør og får den til at holde længere takket være den nærende olie.”

Roser er røde
“Da jeg var lille, lavede jeg hver sommer min egen parfume, som primært bestod af en masse hybenrosenblade.
Duften af den nye ansigtscreme fra The Organic Pharmacy vækker en masse barndomsminder. Den er nemlig fyldt med økologisk, koldpresset hybenkerneolie og persiske roser, som nærer, fugter og plejer huden, mens rødme dæmpes.
Cremen efterlader det fineste diamantstøv på huden, så foruden virkningen i længden giver den øjeblikkelig udstråling.”

Leg med ler
“Hos L’Oreál Paris er de med på lerbølgen og kommer nu med tre typer muddermasker, der forkæler huden og giver synlige resultater. Den røde eksfolierer, den sorte detoxer og lysner, mens den grønne matterer og renser.
Maskerne har en høj koncentration af ler, der hjælper med at skabe balance i huden.”

Vinylvipper
“YSL er på banen med en ny mascara med navnet Vinyl couture, der fås i ni farvestrålende varianter. De modige kan blandt andet kaste sig ud i blå, grøn og pink, mens de knap så modige kan holde sig til en klassisk sort.
De indeholder alle sammen naturlige olier, som plejer vipperne, der desuden bliver længere og kraftigere. Mine vipper ser mere shiny ud, når jeg har den på.”

Franske farver
“Både Lancôme og Sonia Rykiel er indbegrebet af Paris, så efterårets samarbejde giver virkelig god mening. Begge mærker er glade for farver, og jeg skal uden tvivl have fingrene i de fine stribede produkter. Glæd dig til at prøve deres cushion blush, der giver en naturlig friskhed i kinderne.”
Cushion blush subtil i splash corail 032, Sonia Rykiel x Lancôme 330 kr. // Vernis in love i café blanc og café philo, Sonia Rykiel x Lancôme pr. stk. 140 kr.

Better believe it
“Det skulle åbenbart tage mig 33 år at finde en læbestift, der klæder mig i farven og er behagelig at have på. Danske Kjær Weis har netop udvidet deres sortiment med læbestifter, der fås i fem nuancer – dyb rød, frisk koral, sart nude, klassisk pink og så min favorit: en underspillet brun-lilla farve med navnet Believe. Den er hverken for mat eller for glansfuld, og da den fugter, føles den vildt behagelig på læberne. Jeg er blevet voksen.”
Læbestift i believe, Kjær Weis 399 kr. – 259 kr. for en refill.

Tørstige lokker
“En kølig sommervin må godt være tør, men det må håret altså helst ikke. Jeg er derfor vendt tilbage til en gammel kending i nye klæder og med nye ingredienser. Nutritive-serien er til tørt hår og derfor perfekt til de blegede sollokker, der tørster efter fugt. Mit ritual består af shampoo efterfulgt af deres nye, nærende leave-in balm, som kan bruges i både vådt og tørt hår. Jeg har allerede meget nemmere ved at rede det ud, og overfladen er blevet mere blank.”
Nutritive bain satin 1, Kérastase 225 kr. //
Nutritive crème magistrale, Kérastase 345 kr.
